Alfa Romeo Giulia 952 facelift (2020–present)
Alfa Romeo Giulia giulia awd
952 facelift (2020–present), 2020–2024. Gasoline · 2.0 L · 280 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 5.1 s and top speed 149 mph.
952 facelift (2020–present)
2020 - 2024
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
280
Torque
306 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
5.1 s
Top speed
149 mph
Curb weight
3671 lbs
Wheelbase
2819 mm
Dimensions
4638 × 1872 × 1435 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 31.0 / 26.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Italy |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4638 mm |
|---|---|
| Width | 1872 mm |
| Height | 1435 mm |
| Wheelbase | 2819 mm |
| Wheel size | 225/45R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 15.3 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3671 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Horsepower | 280 hp |
| Torque | 306 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 10 |
| Bore and stroke | 84.0 mm x 90.0 mm |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 149 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.1 s |
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
| Fuel economy highway | 31.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |