Alfa Romeo Giulia 952 (2016–2020)
Alfa Romeo Giulia giulia quadrifoglio
952 (2016–2020), 2017–2020. Gasoline · 2.9 L · 505 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 3.8 s and top speed 191 mph.
952 (2016–2020)
2017 - 2020
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.9 L
Horsepower
505
Torque
443 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
3.8 s
Top speed
191 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2819 mm
Dimensions
4638 × 1872 × 1435 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Italy |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4638 mm |
|---|---|
| Width | 1872 mm |
| Height | 1435 mm |
| Wheelbase | 2819 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 245/35R19 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 13 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 13 L |
| Fuel tank capacity | 15.3 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.9 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 505 hp |
| Torque | 443 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 191 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.8 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |