Alfa Romeo 4C Type 960 facelift (2015–2020)
Alfa Romeo 4C 4c spider
Type 960 facelift (2015–2020), 2015–2020. Gasoline · 1.8 L · 237 hp · 6-speed automated manual · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 4.1 s and top speed 160 mph.
Type 960 facelift (2015–2020)
2015 - 2020
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.8 L
Horsepower
237
Torque
258 lb-ft
Transmission
6-speed automated manual
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
4.1 s
Top speed
160 mph
Curb weight
2465 lbs
Wheelbase
2380 mm
Dimensions
3988 × 1867 × 1184 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 34.0 / 28.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Italy |
|---|---|
| Vehicle class | Two Seaters |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3988 mm |
|---|---|
| Width | 1867 mm |
| Height | 1184 mm |
| Wheelbase | 2380 mm |
| Wheel size | 205/45R17 front, 235/40R18 rear |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 10.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2465 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Mid-Engine |
| Engine volume | 1.8 L |
| Horsepower | 237 hp |
| Torque | 258 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automated manual |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 160 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.1 s |
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
| Fuel economy highway | 34.0 mpg |
| Fuel economy combined | 28.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |